Günümüzde yapıların dirençli olması sektördeki en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bunu geliştirmek adına birçok çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de yüzey kaplamalarıdır. Bu ürünler yapının çevresel faktörlere karşı üstün bir direnç göstermesini ve doğal etkenler veya sanayi gibi olumsuz şartlardan etkilenmemesini bununla birlikte maksimum korunum sağlamayı amaçlamıştır. 

Estetik malzemeler ile iç ve dış yapılarda  kullanılırken üstün yapışma özelliği ile de birçok avantaj sağlamaktadır. Peki bu teknolojik yapı malzeme nerelerde uygulanır? 

Bu uygulamalar genel olarak kendini betonarme yapılarda, prefabrik ev araçlarını birleştirmede, çatlamış, oyulmuş veya kırılmış yapıların onarılmasında, su altı projelerde, aşınma ve çeşitli zararlı etkenlere karşı yüzeyi korumada, yapıştırıcı görevi görmesi gereken koşullarda ve tabii ki birçok uygulamada göstermektedir. Sağladığı avantajların yanı sıra görünümü ve estetiğiyle de tercih sebebi olmaktadır.

Bu ürünün uygulanma biçimine geldiğimizde ilk olarak uygulama yüzeyinin kompenentlerini ayrıştırılma işlemi yapılır. Ardından sertleştirici reçine üstüne ilave edilir. Homojen bir hal alması için karıştırıcı ile hızlı bir şekilde karıştırılmalıdır ve kabarcık oluşturmamasına dikkat edilerek yere uygulanmalıdır. 

Yerde sürtünme veya aşınma gibi çeşitli hasarlara karşı direnç gösteren bu ürün grubu aynı zamanda kaymaz bir özelliğe sahiptir. Temizliği ile de oldukça kolay bir kullanıma sahip olan  yüzey kaplamaları, tasarım çeşitliliğiyle de göz doldurmaktadır. 

Birçok renk ve desene sahip olan bu malzeme istediğiniz şekillerde tasarlanabilmektedir. Bununla birlikte şeffaf epoksi yüzey kaplamaları oldukça ilgi görür durumdadır. Gerek hasarların kapatılmasında gerekse hoş bir görünüm sağlamada uygulanmaktadır. 

Genel olaraki uygulamalar beton yapılar  için kullanılıp beraberinde sağladığı avantajlar ile kullananlardan memnuniyet kazanmaktadır. 

Hiçbir kimyasaldan etkilenmeyecek bir formüle sahip olması sebebiyle de fazlasıyla talep almaktadır. Yapı sektöründe önemli bir yere sahip olan bu ürün, uzun ömürlü ve zararsız kimyasıyla birçok uygulama alanı oluşturmuştur. 

Örneğin otopark, hastane gibi kurumlarda da ürün grubu kullanım göstermektedir. Bu tür alanlarda epoksi uygulamalarını gerçekleştirmek, kaplamaların uzun süreli kullanıma elverişli olması nedeniyle fiyat ve performans olarak kullanıcılara son derece olumlu sonuçlar vermektedir.