Yüzey kaplama olarak kullanılan en etkili ve dayanıklı yöntemlerden biri de yüzey kaplamalarıdır. 

Derin yapışkan özelliği, estetik görünümü, kullanılışlı oluşu ve hiçbir kimyasal maddeden etkilenmeyişi ile pek çok yerde epoksi ürün grubu tercih edilmektedir. Motorlu taşıtlarda, sanayide, prefabrik ev yapımında ve daha birçok kullanım alanı doğrultusunda uygulanan epoksi yüzey kaplamalarının en çok kullanıldığı alan ise zeminler olmuştur. 

Bu ürün daha çok hastanelerde kullanılsa da onun dışında otopark, ev ve iş yerleri gibi geniş bir alana hitap etmektedir. Özellikle temizliği ile büyük kolaylık sağlayan zemin kaplamaları çokça çeşit, desen ve renge de sahiptir.

Bu yüzden istenildiği gibi tasarlanabilmekte, ve talebe yönelik uygulamalar yapılabilmektedir. Aynı zamanda çatlak, kırık veya oyuklar karşısında da onarım sağlayarak gözde bir ürün olmaya başlamıştır. Epoksi kaplama yaptırmak istiyorsanız ilk olarak bu kaplama türünün nasıl yapıldığıyla ilgili uzman kişilere danışmanız gerekmektedir. 

Ağırlıkların olabileceği bir ortam için istemeniz dorumunda ince bir epoksi kullanmak yerine uygulamanın ağırlığa dayanıklılığı göz önüne alınarak kalın bir epoksi ile yapıma başlaması tavsiye edilir. 

Sonrasında ise ilk olarak zemin hazırlığına başlanmalı ve yüzey tamir macunu ile kaplanmalıdır. Bu astar uygulamasının ardından kumlu veya kumsuz olmak üzere iki kaplamadan biri tercih edilerek işleme devam edilir ve ara kat uygulaması yapılmalıdır. 

Sağlıklı ve hoş görünümlü bir  zemin kaplamasına sahip olmak için yapılan her işlemin ardından en az 12 saatin geçmesi gerekmektedir. Yapımında fazlasıyla uzmanlık isteyen kaplamalarda, hız ve dikkat çok önemlidir. Kaplama sırasında kullanılan karışımın donması 20-40 dakika arasında olması sebebiyle bu işlem aşamasında fazla vakit kaybedilmemelidir. 

Tüm bu işlemlerin ardından zemini yürümek amacıyla kullanabilmek için 24 saat, ağır yükler taşıması için ise en az bir hafta geçmelidir. 

Epoksi kaplamanın hayatın birçok alanında sağladığı kolaylık ve hijyen sayesinde talepler gün geçtikçe artmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Uygun fiyat aralığında uzun ömürlü kullanım kolaylığı sağlayan bu kaplama türünün avantajlarından faydalanmak ise sizin elinizde.

Kullanılan Sistemler: 

EPOKSİ COATİNG ZEMİN KAPLAMA

Eposer tarafından uygulanan, Coating kaplama kolay temizlenmeye sahip ve kolay toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Az oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır.

Coating kaplama, yeni beton zeminlerde veya az aşınmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve pürüzsüz veya pürüzlü bir hale getiren bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir.

Uygulama yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazır hale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanım için 7 gün beklenerek ağır yüke maruz bırakılmamalıdır.

Kullanım Alanları:  tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, gıda üretim tesisleri, kimyasal fabrikalar, tekstil fabrikaları, giyim atölyeleri, plastik üretim tesisleri, otomotiv sektörü ve tüm depolarda farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

Özellikleri

Ø  İnce kalınlık sınıfına girer, yaya Trafiğinin olduğu alanlara kullanılması,

Ø  Yarı pürüzlü ( grenli-portakal kabuğu desenli ) yüzey, tam pürüzlü ( kum pürüzlü ) yüzey

Ø  Toz tutmaz, su geçirmez ve anti bakteriyel özelliği,

Ø  Sürtünme, aşınmaya ve darbeye az oranda dayanıklı ve temizlenmesinin kolay olması

Ø  Hızlı ve kolay uygulanabilir ve bakım ve onarımı kolay ve ucuz olması

Ø  Zemine yüksek yapışma sağlanması ve kalınlığı 0,2 mm – 1,0 mm arasında değişmektedir. Eposer Epoksi müşteri hizmetleri temsilcimizle görüşerek projelerinizde doğru uygulama kararı vermiş olacaksınız.

MORTAR EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Eposer  uygulama hizmetlerinden biri olan Mortar kaplama daha çok ağır sanayi kuruluşları ve büyük kullanım alanına sahip depo ve antrepolarda tercih edilmektedir.

Mortar dökme tabir edilen bir uygulama türüdür. Mortar genelde ağır trafik yüküne maruz kalan alanlarda ve çukurlaşmış bozuk zeminlerde tercih edilen bir üründür. Tüm elementlere, hava şartlarına, yoğun ağır trafiğe aşınma ve sürtünmeye yüksek mukavemeti vardır. Dolayısıyla endüstriyel üst düzey bir kaplamadır.

Mortar Kullanım Alanları:

Mortar , ağır sanayi ve yoğun trafiğe maruz kalan alanlara uygulanabilir. Tüm endüstriyel döşemelerde, kimyasal fabrikalar, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, kimyasal fabrikalar, otomotiv sektörü, tüm depolar, hangarlar ve ağır yüke maruz kalan tüm zeminlerde farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

Özellikleri:

Yüksek kalınlık sınıfına girer. Genel ağır sanayi ve yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda kullanılır.

Tam pürüzlü, yarı pürüzlü veya düz yüzey, toz tutmaz, su geçirmez. Tamiri mümkündür.

Sürtünme, darbeye ve aşınmaya yüksek oranda dayanıklı, temizlenmesi kolay, hızlı ve kolay uygulanabilir.

Bakım ve onarımı kolay ve ucuzdur. Zemine yüksek yapışma niteliğine sahiptir.

Kalınlığı 4 mm – 10 mm arasında değişmektedir.

SELF LEVELLİNG

Yüzey görüntüsü çok düzgün, çok dayanıklı, estetik ve dekoratif özelliği en yüksek olan epoksi çeşididir. Kimyasallara dayanıklı, renk çeşidi bol, temizliği çok olay, hijyenik, anti statik kaplamadır. Özellikle temizlik maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde tercih edilir, yüksek performanslıdır.

Self levelling çok yaygın olarak kullanılan bir çeşittir.. Orta sınıf bir zemin kaplamadır. Uzun ömürlü araç ve yaya trafiğine dayanıklıdır. Toz tutmaz tozmasız bir ortam oluşturur, temizlenmesi kolay ve pratiktir. İstenildiğinde kaymaz pürüzlü zemin elde edilir.

Self Levelling  3mm kalınlığında, kimyasal maddelerden etkilenmeyen, kolay temizlenen, mekanik mukavemeti yüksek bir üründür. Değişik renk kombinasyonu bulunan Self Levelling ilaç fabrikalarında, hastanelerin steril alanlarında, elektrik santrallerinde ve her türlü sanayi tesisi için temizlenmesi kolay, tozumaz zemin gerektiren her yer için idealdir. 

Çözücü gerektirmez, kokusu hafiftir, kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır, kolay aşınmaz, temizlenmesi kolay ve çatlamaz, çekici güzelliğe sahiptir.

Self Levelling, yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve pürüzsüz bir hale getiren bir üründür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazır hale gelir.

Kullanım Alanları

Self Levelling, tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, hastaneler, kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, gıda üretim tesisleri, kimyasal fabrikalar, tekstil fabrikaları, giyim atölyeleri, plastik üretim tesisleri, sergi salonlarında, otomotiv sektörü ve tüm depolarda farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

Avantaj ve Özellikleri

Zemine yüksek yapışma özelliği vardır. Antibakteriyel ve hijyeniktir özelliktedir.

Sürtünme, aşınmaya ve darbeye orta oranda dayanıklılıktadır.

Her türlü araç ve yaya trafiğine uygundur. Tamiri mümkündür. Temizlenmesi kolay ve pratiktir.

Portakal kabuğu desenli veya kaymaz zemin elde edilebilir. Renk çeşitliliği bulunmaktadır.

Parlak ve camsı yüzey oluşturulabilir ve estetik görünümlüdür.

Orta kalınlık sınıfına girer. Ortalama film tabaka kalınlığı 1.5mm-4mm arasında değişmektedir.

MULTİLAYER EPOKSİ

Eposer  tarafından başarılı uygulama hizmetlerinden biri de Multi Layer Zemin Kaplamadır. Yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve yarı-tam pürüzlü bir hale getiren bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazır hale gelir.

Multi Layer  uygulamaları öncesinde, Eposer uzmanları tarafından, uygulama yapılacak alan ile ilgili fizibilite yapılarak, doğru uygulama için raporlar oluşturulur. Uygulama alanlarında Multi Layer  için teknik şartların uygunluğu oluşturulduktan sonra çalışmalar başlatılır.

Uygulama Öncesi Eposer uzmanlarınca aşağıdaki şartların uygunluğu sağlanarak Multi Layer uygulamaları gerçekleştirilir.

Multi Layer uygulaması yapılması düşünülen zeminin durumunun analizi.

Multi Layer uygulamasının yapılacak alan veya alanların kullanım amaçlarının tespiti.

Multi Layer  uygulamasının yapılacağı alandaki Araç trafiği olup olmadığı ve yoğunluğu, varsa kullanılan araçların lastik mi yoksa metal tekerlekli mi olduklarının tespiti.

Multi Layer  uygulamasının yapılacağı alandaki, sıcaklık, kaymazlık, hijyen ve çeşitli kimyasal etkilerin varlığının tespiti.


Epoksi Zemin Kaplama
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın