Günümüzde adından sıkça bahsedilen  ürün grubu ve kaplamaları yapı sektöründe oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir. Bunun nedenleri arasında ise hiç şüphesiz içeriğinde barındırdığı özellikleri ve sağladığı avantajlar gelmektedir. 

Hem görünümü hem de temizliği ve kimyasıyla fazlasıyla ilgi çekmektedir. Hasarları örtmede, düzgün ve pürüzsüz bir zemin elde etmede ve hiçbir kimyasaldan etkilenmeyen, kokusuz yapısıyla birçok alanda kullanılabilmektedir. 


Çeşit ve renkleriyle her alanda kendini farklı şekillerde gösterebilen yüzey tasarımı istenildiği gibi tasarlanabilir ve bu şekilde uygulaması yapılabilir. Bu işlem için kullanılan bo boyalarda birçok renk mevcut olmakla birlikte tercih sebebi istenildiği bölgeye göre değişmektedir. 

Bu boya ile ilgili en çok karşılaşılan soru ise bu boyanın nerelerde kullanıldığıdır; bu boya türü genellikle okullarda, fabrikalarda, sosyal tesislerde, otopark, hastane ve elektrik santralleri gibi mekanlarda uygulanmaktadır. 

Burada hem dayanıklılığı arttırmak, hem hasarları onarmak hem de zemine kimyasaldan etkilenmeyecek bir görünüm kazandırmak amaçlanmıştır. Bunun sonucu olarak zeminde toz tutmama özelliğinin kazandırılması, bakteri oluşumunu engelleyerek hijyenik bir ortam elde edilmesi ve sıvı emiliminin kaldırılması sağlanmış olur. Boyada dayanıklılığın önemli olması sebebiyle aşınmaya karşı direnç göstermeli ve sürtünmede aynı performansı göstermelidir. 

Bu boya önemli işleve sahiptir. Bunun yanı sıra çeşitli riskleri ve dikkat edilmesi gereken hususları da bulunmaktadır. İlk olarak uygulanacak ortamın nem miktarı göz önüne alınmalıdır. Nem miktarı fazla olan bir yüzey üzerine uygulanması sonucunda baloncuklar oluşmaya başlar ve kötü bir görünüm elde edilir. Uygulanan ortamın neminin yanı sıra sıcaklığı da önemli olmaktadır. 


Bu boyanın fiyat parametresi metrekareyle ölçülür. Bununla birlikte kaplama malzemelerinin çeşitlilik göstermesi de hem boyamanın nasıl yapıldığını, hem de fiyatlandırmayı değiştiren önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu ürün için ideal sıcaklık 20 derece olmakla beraber 5 derece ve altında bu uygulama yapılamamaktadır. Son olarak uygulama sonrası ortamdaki kalkmalara dikkat edilmeli ve ince bir boyanın üstüne fazla ağırlık yüklenmemelidir. Aksi takdirde bu durum büyük aşınma ve çöküntülere sebep olabilmektedir.

Zemin Boyası
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın