Kaplama piyasasında son zamanlarda kendisine çok büyük bir yer edinen bu ürün, değişik kullanım alanlarına sahip. Bu kullanım alanlarından biri ise her gün binlerce insanın kullandığı hastaneler. 

Bu kaplamaların dayanıklı olması ve temizlenebilir olması gibi çeşitli özellikleri neticesinde tercih edildiği hastane ortamlarında döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli detaylar da bulunmakta. İsterseniz bu kaplamanın tercih sebeplerini ve dikkat edilmesi gereken detaylarını birlikte inceleyelim.


Bu ürünlerin tercih edilmesinin çeşitli sebepleri olduğunu söylemiştik. Bu sebeplerden biri temizlik. Bu ürünler kolay monte edilebilir ve kolay temizlenebilir kaplamalar olduklarından, hastaneler gibi çok yüksek kullanım oranlarına sahip alanlarında tercih edilmeleri sıklıkla görülmektedir. 

Bu kaplamalar, kaplanma şekilleri gereği parça parça olarak takılır ve daha sonra bu parçalar birbirlerine monte edilirler. Sökülme işlemleri de aynı şekilde parça parça ayrılarak yapılmaktadır. Dolayısıyla hastanelerde günlük veya haftalık dezenfeksiyon işlemlerinde sıra zemine geldiğinde, bu kaplamanın temizliği çeşitlerine oranla daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

Bu sebepten ötürü zemin döşeme çeşitleri arasında ön plana çıkan kaplamalar, özellikle hastanelerde sıklıkla tercih edilmektedir.


Kaplama yapılırken epoksi  tercih edilecekse, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Bu hususların en önemlisi ise kaplama sırasında tercih edilecek boya türüdür. 

Kaplamalarda genellikle solventli boyalar tercih edilir. Bunun sebebi ise solventli boyaların daha uzun süreli kullanıma uygun olmasıdır. Fakat hastanelerde çeşitli kimyasal ürünler de bulunduğundan ve kimyaları gereği bu kimyasal ürünlerin solvent maddesi ile tepkimeye girebileceğinden, kaplamalar sırasında tercih edilecek boyanın solvent içermemesi önemli bir konudur.


Zemin kaplamaları arasında en ekonomik fiyat aralığına sahip olan kaplamalarıyla hastane zemin kaplaması işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, özellikle leveling şap detayını ihmal etmemeniz gerekir. Hastanede sürekli insan trafiğinin olması sebebiyle zeminin çeşitli yerlerinde sıcak – soğuk veya ıslak – kuru alanların bulunma ihtimaline karşılık leveling şap kullanılarak bu türdeki alanların havayı tutması sağlanarak zeminde herhangi bir çıkık veya alçaklık olması engellenir. 

Bu şekilde kaplamayı çok daha uzun sürelerde sağlıklı ve sorunsuz şekilde kullanmanız mümkün olmaktadır.

Hastane Uygulamaları
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın