Bu uygulama şimdilerde yapı sektöründe kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir işlem olmuştur. Avantajları ile göz dolduran  uygulamalarının birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Bu uygulama çeşitlerine bakacak olursak ilki multilayer kaplamalarıdır. Bu desenin bir diğer adı da portakal kabuğu desenidir. Genellikler fabrika gibi alanlarda kullanılır. Portakal kabuğunu andıran yapısı ile de kaymaz bir özelliğe sahip olan bu desen, aynı zamanda çok ince bir uygulama olmaması sebebiyle de ağır yükleri taşıyabilecek dayanıklılığa sahiptir. 

Fabrika gibi alanlarda kimyasal içerikli malzemeler olması uygulamanın seçimindeki sebeplerden biridir. Hiçbir kimyasal ile etkleşime girmeyerek aşınmaz ve sağlıklı bir zemin özelliği kazandırır.

Bir diğer uygulama çeşidi ise self levellingtir. Bu ürünün piyasada anılan diğer ismi ise düz pürüzsüzlüktür. Bu uygulama çeşidi daha çok gıda ve sağlık alanında tercih edilmektedir. Aynı zamanda şık görünümü ile cafe ve showroom larda da uygulanmaktadır. Gözeneksiz bir yapıya sahip olması ile temizliği diğer zemin boyalarına nazaran daha kolaydır. 

Multilayer a göre kalın olması sebebiyle ağırlıklara karşı dirençli bir tutum sergiler. Aşınma ve sürtünme ile zarar görmüş yerlerde de uygulanabilmektedir. Ayrıca self levelling uygulama sonrası düzgün, parlak ve pürüzsüz bir zemin sunmaktadır. Diğer bir uygulama çeşidi olarak coating i ele alalım. Bu uygulama türü diğer uygulamalara kıyasla ağır yükler için tasarlanmamış ve bu nedenle dayanıklılığı normal derecededir

Ekonomik bir çeşit olan bu işlem hızlı ve kolay uygulanabilir. Diğer ürünler gibi hijyenik açıdan kullanımı oldukça rahattır, kolay temizlenebilir ve kir veya yağı yere hapsetmez. Daha az malzeme ile yapılan ve maliyeti bu nedenle düşük olan  coating,  ince bir uygulama halinde yapılmaktadır. Bu nedenle kısa süreli kullanıma sahip olan yerlerde veya depo gibi alanlarda tercih edilir.

Son olarak poliüretan ı açıklayalım. Bu uygulama genel olarak spor salonlarında bulunan uygulamalardır. Esnek bir yapıya sahip olması ile yerlerde oluşan genleşme gibi durumlarda kırık veya çatlaklar meydana gelmez. Düşük ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.